Norvegijos „H-produkter AS“ antrinė įmonė UAB „Plus Windows“ kitą savai¬tę Šiaulių LEZ pradeda plas-tikinių langų fabriko statybą. Pla¬nuojama gamybos pra¬džia – 2020 m. balandis.

„Pasirašėme susitarimą dėl projekto finansavimo su „Swedbank“, generaliniu ran¬govu pasirinkome „Telšių statybą“, A+ klasės gamyklą suprojektavo UAB „2L architektai“. Gamyklos statybą praktiškai jau pradedame“, – informuoja Andrejus Šadenokas, bendrovės „Plus Windows“ vadovas.
Skaičiuojama, kad bendros investicijos į pastatą ir įrangą sieks apie 3 mln. Eur. Dalis gamybos įrangos bus perkelta iš Norvegijos. Statybos metu dar bus tikslinama, ar įmonėje bus gaminami tik plastikiniai, ar ir aliuminio durys bei langai.
„Planuojame, kad per pirmus metus naujame fabrike įmonės apyvarta išaugs 15–20 %“, – teigia įmonės vadovas.
Pernai „Plus Windows“ pardavimo pajamos sudarė 3,9 mln. Eur, grynasis pelnas – 113.258 Eur. Tačiau augimą stabdo tai, kad įmonė 100% išnaudoja turimą pajėgumą.

Kuršėnuose, Šiaulių rajone, bendrovė nuomoja 3.000 kv. m patalpas gamybai ir nešildomą sandėlį. Šiaulių LEZ gamyklos plotas pirmojo etapo metu bus apie 5.000 kv. m, vėliau jis gali išaugti iki 6.763 kv. m. Iš pradžių bus dirbama viena pamaina.

43 bendrovės darbuotojai, tikimasi, liks dirbti – porą dešimčių kilometrų nuo Kuršėnų iki Šiaulių žmones į darbą ir iš darbo įmonė žada vežti pati.

„Manau, kad pagrindinis įmonės kolektyvo branduolys išliks, per pirmus metus naujame fabrike bus sukurta dar 10 naujų darbo vietų. Nuo užsakymų priklausys, ar vėliau neteks kurti ir antros pamainos“, – vardija vadovas.

Kol kas paklausa pagrindinėse „Plus Windows“ eksporto rinkose Norvegijoje ir Danijoje palanki. 75–80% produkcijos užsako pagrindinė įmonė „H-produkter AS“, ji didina užsakymų apimtį. Pati bendrovė parduoda apie 20–25% pagamintos produkcijos.

„Nuosmukio ar stagnacijos ženklų rinkoje šiuo metu nėra, jokių grėsmių šiuo metu nematome“, – sako p. Šadenokas.

Bendrovės produkcija nišinė – visi užsakymai individualūs, nestandartiniai. Tai ir langai su skersstakčiais, dalijančiais lango angą arba atskiriantis dvi viena šalia kitos esančias angas. Taip pat langai, atveriami į išorę, ir vadinamieji „Top Swing“ – kai langą stumiant iš apačios į viršų galima jį apversti ir išorinis stiklas atsiduria patalpoje. Plastikinius profilius įmonei gamina Vokietijos „Veka G“ – „Plus Windows“ turi į juos išskirtines teises.

Investicijos į langų gamybą pastaraisiais metais auga. Sklypą Šiaulių LEZ yra išsinuomojusi kita langų gamybos įmonė – JAV kapitalo „Intus Windows“, kuri per kelis etapus į gamybos plėtrą ketina investuoti apie 30 mln. Eur, sukurti iki 600 darbo vietų. Šiuo metu gamyba vyksta nuomojamose patalpose – UAB „Ltintus“ turi 58 darbuotojus.

Praėjusių metų spalį pranešta, kad Danijos holdingui VKR priklausanti „Velux“ grupė perka daniško kapitalo įmonę „Vitral“, kuriai priklauso stoglangių sistemos gamybos įmonė Klaipėdoje. Gyvenamųjų pastatų rinkoje lydere tapusi „Velux“ siekia įsitvirtinti komercinių pastatų rinkoje.

2018 m. rudenį Marijam¬polės LEZ oficialiai atidaryta Danijos medinių langų gamybos UAB „Dovista“ – į pirmąjį plėtros etapą investuoti 45 mln. Eur. Per keletą artimiausių metų, pasiekusi projektinį pajėgumą, gamykla gamins po langą per minutę, turės 500 darbuotojų, o investicijos gali siekti 100 mln. Eur.

Stiklo paketų gamyklą, investavusi beveik 10 mln. Eur, pernai Alytuje atidarė UAB „Glass LT“ ir kitos.

Straipsnio autorius: Rima Rutkauskaitė
Šaltinis: “Verslo žinios”